Untitled document

abraha_novy cadca stiavnicke_banetrnavaopoj1tekovrakovapalarikovomajcichovhorne_klacanyhostebanska_stiavniainstitutum haulikianum logotrnavsky kraj logo

Untitled document

"V osvete a vzdelanosti veje duch,

ona kriesi hmoty, sily, život, ruch,

Ona dáva žitia práva národu,

rabstvo borí, zlatú tvorí slobodu."

 

Ján Palárik

Významná osobnosť XIX. stor., národný dejateľ Ján Palárik -  rímskokatolícky kňaz, politik, novinár, publicista, vydavateľ, dramatik, básnik, spoluzakladateľ Matice slovenskej v Martine a Spolku svätého Vojtecha v Trnave - spája všetky obce v jedno spoločenstvo, ktoré sa ako občianske združenie hrdo a trvalo hlási k jeho európskemu odkazu.

Untitled document

Životnými cestami Jána Palárika

Životopis

Untitled document

Ján Palárik

(pseudonymy Beskydov, Ján Beskydov, Paliarik Ján)

(* 27. apríl 1822, Raková - † 7. december 1870, Majcichov)

bol slovenský dramatik, publicista, kňaz a agilný organizátor národného a literárneho života.

Pochádzal z učiteľskej rodiny, a tak počiatočné klasické i hudobné vzdelanie dostal od rodičov. V klasickom vzdelávaní pokračovalv Žiline, Kecskeméte, teológiu študoval v Ostrihome, Bratislave a Trnave. Po vysvätení pôsobil v Starom Tekove, kde dochádzal aj na filiálky Hronské Kľačany a Veľké Kozmálovce, vo Vindšachte (teraz Štiavnické Bane) a Banskej Štiavnici. V rokoch 1852 - 1862 pôsobil na nemeckej fare v Pešti a od roku 1862 až do svojej smrti pôsobil v Majcichove, kde spravoval aj filiálky Hoste a Abrahám. Spolupracoval pri zakladaní Matice slovenskej, v roku 1868 sa zúčastnil na založení novej politickej strany - Novej školy slovenskej. Taktiež sa venoval organizovaniu národného školstva a osvety.

Spočiatku bol činný najmä v periodikách; vydával časopis Cyrill a Method, neskôr redigoval Katolícke noviny pre dom a cirkev. Jeho literárne dielo sa skladá najmä z divadelných hier, no taktiež z mnohých publicistických diel a niekoľkých učebníc (náboženstva, čítaniek, gramatík pre slovenské školy). Vo svojich dielach vyjadruje najmä dve myšlienky: ozajstné vlastenectvo a snaha o rozmach slovenského jazyka, kultúry, no najmä o uvedomenie si a dôležitosť postavenia slovenského národa. Jeho diela tiež verne opisujú dobovú atmosféru, čím sú dôležitým prínosom pre pochopenie doby, v ktorej žil.

 

 


Untitled document

Palárikovo motto:  „Národ, vlasť a osveta“  – pokračujme v jeho odkaze!