Untitled document

abraha_novy cadca stiavnicke_banetrnavaopoj1tekovrakovapalarikovomajcichovhorne_klacanyhostebanska_stiavniainstitutum haulikianum logotrnavsky kraj logo

Untitled document

"V osvete a vzdelanosti veje duch,

ona kriesi hmoty, sily, život, ruch,

Ona dáva žitia práva národu,

rabstvo borí, zlatú tvorí slobodu."

 

Ján Palárik

Významná osobnosť XIX. stor., národný dejateľ Ján Palárik -  rímskokatolícky kňaz, politik, novinár, publicista, vydavateľ, dramatik, básnik, spoluzakladateľ Matice slovenskej v Martine a Spolku svätého Vojtecha v Trnave - spája všetky obce v jedno spoločenstvo, ktoré sa ako občianske združenie hrdo a trvalo hlási k jeho európskemu odkazu.

Untitled document

Životnými cestami Jána Palárika

Čítacie popoludnie v Majcichove

DSSJP v Majcichove zorganizoval na tretiu adventnú nedeľu Čítacie popoludnie víťazných prác V. ročníka súťaže Palárikovi nasledovníci 2011 v Kultúrnom dome v Majcichove, 11. decembra 2011. Stretnutia sa zúčastnili: Tibor Marek – starosta Obce Majcichov; Juraj Kučera – zástupca starostu Obce Majcichov; Alojz Matúš – starosta Obce Opoj a Pavol Zemko, biskupský vikár a predseda DSSJP.
Na stretnutí sa zišli autori všetkých kategórií (deti z I. a II. stupňa základnej školy, študenti strednej školy a dospelí)  z Majcichova ako i ostatní, ktorí prečítali víťazné práce V. ročníka súťaže autorov z celého Slovenska.

Prítomných k čítaniu a tvorbe poézie a prózy prišiel povzbudiť aj katolícky básnik Michal Chuda zo Zohora, ktorý zároveň prezentoval i svoju poslednú básnickú zbierku Som s tebou v slove.

S kultúrnym programom vystúpil detský folklórny súbor Rozmarínček pri Základnej škole Jána Palárika v Majcichove.

Práce do VI. ročníka súťaže Palárikovi nasledovníci 2012 je možné poslať do 15. februára 2012 (www.dssjp.sk) a slávnostné vyhlásenie výsledkov bude 18. mája 2012 v meste Čadca, ktorá je členom združenia Životnými cestami Jána Palárika (www.janpalarik.sk).

Po ňom je pomenované aj trnavské divadlo, ktoré si v tomto roku pripomína 180. výročie založenia a 10. výročie svojho premenovania na Divadlo Jána Palárika (www.djp.sk). Jeho zriaďovateľom je Trnavský samosprávny kraj.

 
Untitled document

Palárikovo motto:  „Národ, vlasť a osveta“  – pokračujme v jeho odkaze!